Spolni predsodki

Spolni predsodki so posplošene značilnosti, vedénja, sposobnosti in interesi, opredeljeni le na podlagi spola, so odraz dojemanja moških in žensk, razlik med njimi in njihovih družbenih vlog.

Ustvarjajo nerealno in nepravično predstavo o moških in ženskah. Vplivajo na naša pričakovanja o vedénju, mišljenju, čustvovanju, pa tudi na poistovetenje žensk in moških z družbenim spolom ter določajo, kaj je (ne)primerno in (ne)sprejemljivo za ene in druge.

Gender Discrimination in the Workplace | Bohm Law Group Employment Lawyers
(vir: https://bohmlaw.com/areas/gender-discrimination/)

Poznamo biološki in družbeni spol. Biološki spol se nanaša na spolne organe; samo ženske lahko rojevajo. Družbeni spol so lastnosti, ki jih pripisujemo moškim ali ženskam. Zaradi njih se lahko zgodi, da nekdo ne postane to, kar si želi, ampak to, kar pričakujeta okolica ali družba.

Spolni stereotipi imajo lahko dolgoročen negativen vpliv na otroška prepričanja in vedenja. Čas pred adolescenco je zato primeren za pogovor o vplivih pričakovanj, ki so povezani s spolom, na odločitve, prijateljstva in odnose.

Enakopravnost, enakovrednost, enakost in enake možnosti so izrazi, ki so povezani z odpravljanjem spolnih predsodkov in diskriminacije na podlagi spola.

Enakopravnost se nanaša na pravni vidik enakosti. Enakovrednost pomeni, da imata oba spola enako vrednost. 

Enakost  pomeni, da imata oba spola enako prepoznavnost, udeleženost in moč v družbi,  sprejemanje razlik in drugačnosti, enak položaj v družbi in enake pogoje za uživanje vseh pravic.

Pojem enakosti se še posebej nanaša na enake možnosti in priložnosti za razvoj osebnih potencialov. Enake možnosti pomeni, da imajo ženske in moški možnost svobodne izbire izobrazbe, poklica, kariere, interesov.